Dječji vrtić Vrtuljak

O nama
Dječji vrtić Vrtuljak
Dječji vrtić “Vrtuljak” osnovan je 1972. godine, međutim početak rada datira iz 1946. godine, kada s radom počinje samo jedna skupina. Danas je Dječji vrtić “Vrtuljak” predškolska ustanova s devet područnih objekata, prihvaća 862 djece raspoređenih u 44 skupine o kojima brine 115 stručnih djelatnika, 6 administrativno-računovodstvenih djelatnika i 61 djelatnik tehničke službe.
Administrativni djelatnici su: tajnica, voditeljica računovodstva, administrativno – računovodstvene djelatnice i ekonomist.
Tehničku službu čine šefica kuhinje, kuharice, PK kuhari, spremačice, pralje, domari – ložači i vozači.
Svoju organizaciju rada DV “Vrtuljak” prilagodio je građanima grada Zadra, pa je rad organiziran na osnovi petodnevnog radnog tjedna.
Rad u jaslicama i vrtiću, u primarnom programu, organiziran je od 6:30 do 16:30 sati, a poslijepodnevni program predškole od 16:30 do 19:00 sati.
Temeljem Zakona o predškolskom odgoju i naobrazbi, u našem vrtiću ostvaruju se redoviti programi njege, odgoja, naobrazbe, zdravstvene zaštite, prehrane i socijalne skrbi djece predškolske dobi koji su prilagođeni razvojnim potrebama djece, te njihovim mogućnostima i potrebama.
Prema Rješenju Ministarstva znanosti i obrazovanja DV “Vrtuljak” imenovan je u cjelini vježbaonicom stručnog Odjela za izobrazbu učitelja i odgojitelja predškolske djece te Odjela za pedagogiju Sveučilišta u Zadru.
Profesori i studenti Sveučilišta naši su svakodnevni gosti. Studenti kod nas hospitiraju, provode praksu, polažu ispite.
DV “Vrtuljak” centar je za polaganje stručnih ispita za odgojitelje predškolske djece za područje Zadarske i Šibensko – kninske županije. Dio kandidata za stručni ispit priprema se i u našoj ustanovi pod vođenjem Povjerenstva za stažiranje.
U ozračju povjerenja između odraslih i djece, topline, ljubavi i visoke kulture ophođenja, težimo biti kvalitetan vrtić u kojem vlada radost i borave sretna i zadovoljna djeca. Timskim djelovanjem svih sudionika odgojno-obrazovnog procesa, u odnosu ravnopravnog dostojanstva, razvijamo uvjete za podizanje kvalitete konteksta dječjeg vrtića u kojemu stručni i drugi djelatnici uče potrebna znanja i vještine, unapređuju čistu komunikaciju djelujući pritom na cjelovit razvoj.
S tim u skladu:
-
stvaramo humanizirane uvjete svakodnevnog življenja u kojima se dijete osjeća ugodno, prihvaćeno i uvaženo
-
poštujući dječju znatiželju, interese, prava i potrebe stvaramo organizacijske preduvjete koji djetetu omogućuju djelovati slobodno, samostalno, kompetentno, temeljem vlastitog interesa u suradnji s drugom djecom
-
osmišljavamo poticajnu sredinu u kojoj djeca mogu istraživati, otkrivati i eksperimentirati
-
pozorno pratimo, promatramo i slušamo dijete da bi ga što bolje razumjeli
-
potičemo djecu na razmišljanje, razjašnjavanje i argumentiranje u funkciji proširivanja njihovih postojećih znanja i razumijevanja
-
potičemo djecu na planiranje vlastitih aktivnosti i procesa učenja razvijamo temeljne ljudske vrijednosti: međusobnu pomoć, toleranciju, suradnju, odgovornost i demokratske vještine.
Inicijativom prepuštenoj djeci usmjeravamo se na odgoj slobodnog djeteta koji istražuje svoje okruženje i o njemu kritički promišlja.